Ārstēšana

Atkarībā no diagnosticētās melanomas stadijas, ir pieejamas vairākas ārstēšanas iespējas, kuras rekomendēs Jūsu ārsts. Ja Jums ir nesen atklāta melanoma, ir svarīgi zināt visas pieejamās ārstēšanas iespējas.
Latvijā ir dažādas medicīnas iestādes, kuras specializējas melanomas diagnostikā un ārstēšanā. Ārstniecības iestādes iespējams aplūkot sadaļā Speciālisti (links uz speciālistu sadaļu).
Zemāk uzskaitītas tipiskākās melanomas ārstēšanas metodes. Pamatojoties uz slimības vēsturi, izmeklējumu rezultātiem un diagnozes stadiju, ārsts var rekomendēt vienu vai vairākas ārstniecības metodes:

 • Ķirurģija
  Ķirurģija tiek pielietota melanomas agrīnās stadijas gadījumos. Pastāv dažādi ķirurģijas veidi, kas tiek pielietoti melanomas ārstēšanai.

 • Staru terapija
  Staru terapija ir onkoloģisku saslimšanu ārstēšanas veids, izmantojot rentgenstarus vai citu starojuma veidu vēža šūnu iznīcināšanai vai to augšanas apturēšanai.

 • Ķīmijterapija
  Ķīmijterapija ir sistēmiskās terapijas veids onkoloģisko šūnu iznīcināšanai, ļaundabīgo šūnu augšanas apturēšanai un dalīšanās novēršanai visā ķermenī, izmantojot medikamentus.

 • Imūnterapija
  Imūnterapija ir sistēmiska terapija, kuru izmanto ārstējot melanomas ar augstu atkārtošanās risku un metastāzēm. Imūnterapija aktivizē imūnsistēmu, padarot to spējīgu atpazīt vēža šūnas un tas iznīcināt. Viroterapija ir viens no imūnterapijas veidiem, kurā tiek izmantots īpašu vīrusu saturošs medikaments. Tas iedarbojas aktivizējot cilvēka imūnsistēmu un veicinot ļaundabīgo vēža šūnu atrašanu, un iznīcināšanu.

Blaknes
Gandrīz ikviena vēža ārstēšanas metode var izraisīt blaknes. Ir svarīgi zināt, ka katrs organisms uz ārstēšanu reaģē atšķirīgi un dažādi izjūt arī ārstēšanas blaknes. Sajūtot jebkādu blakusparādību ir būtiski par to ziņot savam ārstam vai terapijas speciālistam.